Ciąża urojona u psa
Posiadając psa wielu Opiekunów zapewne spotkało się z pojęciem „ciąży urojonej” lub „ciąży rzekomej”. Taki stan u suczki polega na tym, że wykazuje ona objawy ciąży mimo, że nie doszło do zapłodnienia. Ciąża urojona jest zjawiskiem, które występuje u psów stosunkowo często, a które może wprowadzić Was w zakłopotanie i niepotrzebny niepokój. W tym artykule dowiecie się, co to jest ciąża urojona, jakie są jej objawy oraz jak ją leczyć.
Co to jest ciąża urojona u psa?
Ciąża urojona u psa, zwana także ciążą rzekomą, to stan organizmu, który występuje w czasie od około 3 do 14 tygodni po cieczce. Ten stan spowodowany jest obniżaniem stężenia progesteronu i wzrostem prolaktyny. Takie wahania hormonów mają miejsce w organizmie suczki niezależnie od tego czy doszło do zapłodnienia czy nie. Stan ciąży rzekomej może zatem wystąpić u każdej nieciężarnej suczki.
Ciąża urojona u psa – objawy
Suczki po cieczce wchodzą w osobliwy okres hormonalny. Sprawia to, że ich zachowanie może przypominać taki stan, jakby miały spodziewać się potomstwa. W związku z tym zazwyczaj nieco więcej jedzą, bardziej dbają o swoje otoczenie i legowisko, bywają apatyczne, a czasem wręcz odwrotnie – stają się agresywne broniąc swojego terytorium. Inne objawy ciąży urojonej jakie mogą wystąpić to:
- obrzęk sutków,
- ospałość,
- niepokój,
- brak apetytu,
- laktacja,
- przerost gruczołów mlekowych,
- nadmierna opiekuńczość wobec zabawek, maskotek i innych przedmiotów.
Objawy te mogą występować w różnym nasileniu. Nie każda suczka przechodzi ciążę urojoną w ten sam sposób – co więcej, zdarza się, że jeden cykl może minąć łagodnie, a przy kolejnym zaobserwujemy zupełnie inne objawy.
Jak leczyć ciążę urojoną?
Leczenie ciąży urojonej u psa zaczynamy przede wszystkim od wykluczenia faktycznej ciąży. Jeśli lekarz weterynarii potwierdzi, że suczka nie spodziewa się potomstwa możemy przystąpić do planu leczenia. Sposób w jaki będziemy postępować zależy od nasilenia objawów. W łagodniejszych przypadkach ciąży urojonej możemy zalecić preparaty ziołowe, w skład których wchodzą na przykład mniszek lekarski, wyciąg z pietruszki, niepokalanek pospolity czy kasztanowiec.
Mniszek lekarski oraz wyciąg z pietruszki mają działanie moczopędne. Przyspieszanie usuwania wody z organizmu w stanie ciąży rzekomej jest jak najbardziej wskazane, ponieważ zmniejsza obrzęk gruczołów mlekowych, a także hamuje laktację.
Wyciąg z niepokalanka pospolitego hamuje wydzielanie prolaktyny, czyli hormonu, który odpowiedzialny jest za pobudzenie wzrostu gruczołów sutkowych i wywołanie laktacji. Prolaktyna jest głównym hormonem winnym powstawania objawów ciąży urojonej u suczek, dlatego obniżenie jej poziomu może powodować zmniejszenie pobudzenia gruczołów mlekowych do produkcji mleka.
Kasztanowiec z kolei zawiera escynę, czyli substancję, która w organizmie psów powoduje kurczliwość żył. Wyciąg z kasztanowca podany suczce z objawami ciąży urojonej pomoże zmniejszyć obrzęk gruczołów mlekowych. Wspomagająco możemy również zastosować mieszankę jodyny z gliceryną, którą nanosimy na gruczoł mlekowy w celu jego zasuszenia. Można również zastosować okłady chłodzące. Poza preparatami ziołowymi dobrze jest zapewnić suczce nieco większą ilość ruchu, a także zmniejszyć dobowe porcje pokarmu.
W przypadku ciężkich objawów ciąży urojonej lekarz weterynarii może zalecić leczenie farmakologiczne. Najczęściej stosowane leki to kabergolina oraz bromokryptyna, które wykazują działanie hamujące wydzielanie prolaktyny (jednak podawanie bromokryptyny nierzadko wywołuje skutki uboczne, takie jak wymioty czy spadek apetytu). Ich stężenie w organizmie suczki (w zależności od dawki) utrzymuje się przez kilka dni. W zależności od objawów można również zastosować leki uspokajające lub przeciwlękowe.
Ciąża urojona u psów – jak jej zapobiegać?
Powtarzające się ciąże urojone mogą niestety zwiększać ryzyko wystąpienia guzów na obszarach laktacyjnych suczki. Dlatego najlepszą metodą zapobiegania ciąży urojonej u psów jest ich sterylizacja. Pamiętajcie jednak, żeby nie sterylizować suczek w czasie, gdy wystąpiła u nich ciąża urojona, bo może to doprowadzić do przedłużenia tego stanu. Najbezpieczniej jest przeprowadzić sterylizację w czasie ciszy hormonalnej, czyli około 2 miesiące po zakończeniu cieczki. Najbardziej optymalny i dopasowany do Waszego psa termin zabiegu ustali lekarz weterynarii.
Ciąża urojona występuje u psów wszystkich ras. To całkowicie naturalny stan, jednak może się okazać, że dla Waszego psa jest on szczególnie uciążliwy. Nie wahajcie się skonsultować objawów z lekarzem weterynarii, ponieważ nawet początkowe objawy ciąży urojonej, prawdziwej ciąży, a także ropomacicza są dość podobne. Dlatego jeśli chcecie mieć pewność, że zdrowiu Waszej suczki nic nie zagraża najlepiej umówić się na wizytę.