Inseminacja zwierząt
Czym jest inseminacja zwierząt?

Czym jest inseminacja zwierząt?

Kontrola nad rozmnażaniem zwierząt, które znajdują się pod naszą opieką daje nam wiele korzyści. Od ochrony przed chorobami czy infekcjami po dobór odpowiedniej linii genetycznej dla przyszłego potomstwa. Początkowym etapem takiego kontrolowanego rozrodu zwierząt jest inseminacja. Najczęściej wykonuje się ją u zwierząt hodowlanych (krowy, konie, świnie czy drób). Można jednak z powodzeniem przeprowadzić ją u popularnych zwierząt domowych takich jak psy czy koty. Jeśli nie jesteście hodowcami, którzy z tym tematem spotykają się na co dzień, samo pojęcie inseminacji może brzmieć zagadkowo, dlatego w tym artykule wyjaśniamy czym jest inseminacja zwierząt.

Co to jest inseminacja zwierząt?

Inseminacja zwierząt to metoda kontrolowanego rozrodu, która polega na wprowadzeniu do dróg rodnych samicy pobranego wcześniej od samca nasienia, bez odbycia stosunku płciowego. Ta metoda rozrodu pozwala uniknąć wielu chorób związanych z kryciem naturalnym. Daje także możliwość transportu nasienia zarówno na mniejsze jak i dalsze odległości (transport międzynarodowy). Inseminacja umożliwia wykorzystanie na dużą skalę nasienia tych samców, które posiadają najkorzystniejsze geny. Zaletą inseminacji jest również to, że o wiele tańsze jest kupno kilku dawek inseminacyjnych niż zakup samego reproduktora (czyli samca, od którego pozyskujemy nasienie).

Inseminacja zwierząt domowych i inseminacja psów

Inseminacja zwierząt domowych odbywa się w gabinecie weterynaryjnym. Pierwszym etapem jest zbadanie reproduktora, które rozpoczyna się od oszacowania jego ogólnego stanu zdrowia i badania palpacyjnego (za pomocą dotyku) zewnętrznych narządów rodnych. Następnie laboratoryjnie oceniana jest jakość nasienia psa lub kota oraz sprawdzenie stężenia jego hormonów. Dzięki temu zyskujemy pewność, że potomstwo będzie zdrowe. Przebadane nasienie reproduktora jest następnie wprowadzane do dróg rodnych samicy. Inseminacji można dokonać nasieniem świeżym, konserwowanym w stanie płynnym lub mrożonym.

Wskazania do inseminacji to:

  • zabezpieczenie zwierząt przed chorobami przenoszonymi drogą płciową,
  • niechęć (lub lęk) suki do psów,
  • brak fizycznej możliwości krycia (cechy fizyczne niektórych ras).

Rozród i inseminacja zwierząt rasowych

Rozród rasowych psów podlega warunkom ZKwP (Związku Kynologicznego w Polsce). Oznacza to, że zarejestrowane w ZKwP hodowle muszą spełniać konkretne standardy i badać psy pod kątem najczęściej występujących chorób w danej rasie. Przed dopuszczeniem do rozrodu psy powinny zdobyć uprawnienia hodowlane przez uczestniczenie w wyznaczonej ilości wystaw i zdobycie odpowiedniej oceny u sędziego FCI (Fédération Cynologique Internationale).

Rozród rasowych kotów podlega zaś warunkom PZF, czyli Polskiego Związku Felinologicznego. Hodowcy kotów rasowych również muszą badać reproduktorów pod kątem chorób genetycznych. Hodowla, niezależnie jak dobre warunki posiada, bezwzględnie musi być zarejestrowana oraz spełniać kryteria podane przez Międzynarodową Federację Felinologiczną.

Zalety inseminacji

Największą zaletą kontrolowanego rozrodu zwierząt jest ochrona naszych pupili przed chorobami przekazywanymi drogą płciową. Mamy także realny wpływ na dobrostan zwierzęcego potomstwa. Zyskujemy pewność, że młode, które urodzą się z wybranej pary samca i samicy będą zdrowe i nieobciążone wadami genetycznymi. Zaletą inseminacji jest również to, że właściciele psów nie muszą tracić czasu na transport suki do jej przyszłego partnera. Zaleca się, aby krycie odbyło się w miejscu zamieszkania reproduktora. Jest to teren, który pies doskonale zna i nie generuje on dodatkowego stresu.

Dzięki zdecydowaniu się na metodę inseminacji mamy możliwość wyboru nasienia spośród tysięcy zarejestrowanych na całym świecie hodowli. Metoda ta oferuje również kontynuację linii genetycznej samca po jego śmierci. Poprzez kriokonserwację nasienia możemy nadal utrzymywać wybrane cechy reproduktora w kolejnych miotach. Weterynaryjne banki nasienia oferują zabezpieczenie i przechowywanie nasienia przez wiele lat, więc jest to świetne zabezpieczenie dla właścicieli reproduktorów (o psach reproduktorach więcej napisaliśmy w tym naszym artykule). Przed zamrożeniem nasienia w banku jest ono dokładnie badane i poddane szczegółowej ocenie, dzięki czemu hodowcy mogą zaoszczędzić czas i koszty, który należałoby poświęcić na przyszłe badania.

Inseminacja to bezbolesna i wysoce skuteczna metoda rozrodu zwierząt. Zyskujemy dzięki niej zdrowe młode, a takie potomstwo to rezultat prowadzenia świadomej i odpowiedzialnej hodowli zarówno zwierząt gospodarskich jak i domowych. A dla przyszłych właścicieli to gwarancja, że ich pupile pozostaną członkami ich rodzin na wiele lat.

Przeczytaj więcej wpisów

Kontakt

Zastanawiasz się nad rozrodem swojego zwierzęcia? Martwisz się o prowadzenie ciąży? Skontaktuj się z nami, odpowiemy na Twoje pytania.